Muğla'da Kütüphaneler Konsorsiyumu Toplandı

Muğla'da Kütüphaneler Konsorsiyumu Toplandı

Anadolu Üniversitesi Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS)'nun 11. toplantısı, Muğla Üniversitesi (MÜ) evsahipliğinde, 63 firmadan 153 yetkilisi ve 138 kurumdan 276 temsilcinin katılımıyla başladı.

Muğla'da Kütüphaneler Konsorsiyumu Toplandı

Anadolu Üniversitesi Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS)'nun 11. toplantısı, Muğla Üniversitesi (MÜ) evsahipliğinde, 63 firmadan 153 yetkilisi ve 138 kurumdan 276 temsilcinin katılımıyla başladı. Elektronik yayıncılık alanında dünya çapında faaliyet gösteren yayıncı ve aracı firmalar ile üniversite ve araştırma kütüphaneleri arasında köprü vazifesi gören ANKOS'un MÜAtatürk Kültür Merkezi'ndeki üç günlük toplantısı, okutmanlar Demet Doğruöz'ün kanun ve Erhan İşseveroğlu'nun keman konseriyle başladı. MÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Kürşad Erişti, toplantıya emeği geçenlere teşekkür ederek, mesleki dayanışma ve deneyim aktarımını sağlayan bu toplantıların kütüphane çalışmalarını kolaylaştırıcı etkisinin önemine değindi.

ANKOS Başkanı Gültekin Gürdal ise kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi. ANKOS'un yurtiçi ve yurtdışında marka haline geldiğini belirten Gürdal, "ANKOS, sektörün bilgi dünyasının buluşma noktası olmuştur. " dedi. ANKOS'un sektörden ve üniversitelerden beklentilerini de dile getiren Gürdal, sektör temsilcilerine sürdürülebilir bilimsel çalışma için uygun fiyatlı yayınlar sağlanması gerekliliğine dikkat çekti. Gürdal, üniversitelerden de bütçelerinin en az yüzde 1'ini kütüphanelere ayırmalarını istedi.

MÜ Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar da ANKOS'un 11. uluslararası toplantısına evsahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirterek, "Bu toplantı göstermiştir ki ANKOS, bir Anadolu kuruluşu olmanın ötesinde sınırları aşmış ve uluslararası bir kurum olmuştur. " ifadelerini kullandı. Üniversitelerin akademik başarısının en önemli destekçisinin kütüphaneler olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Harmandar, bu toplantının bütün üniversite kütüphaneleri ve katılımcıları için başarılı geçmesini diledi.

Açılış konuşmalarının ardından toplantının davetli konuşmacısı Lorraine Estelle, "Engelsiz Erişim-E Kitaplar İçin Yeni Modeller" başlıklı bildirisini sundu. 1 Mayıs 2011 tarihine kadar sürecek toplantıda, 11 oturumda 40'ı aşkın bildiri sunulacak. Toplantı boyunca bilgi kaynakları ve teknolojileriyle kütüphane sistemleri alanında farklı veya benzer alanlarda faaliyet gösteren firma stantlarında firma temsilcileri ve ANKOS üyesi kurum temsilcileri biraraya gelerek, ürünler hakkında fikir alışverişinde bulunabilecek.

Kaynak: CHA